Co to jest i jak działa zegar słoneczny, historia powstania

Zegar słoneczny

Już w starożytności ludzie dzielili sobie dobę na noc i dzień. Człowiek od dawien dawna lubił harmonizować i porządkować swoje życie. To światło słońca sprawiało, że ludzie porządkowali swój dzień tak, by, gdy jest jasno wykonać wszystkie swoje zadania przed zmrokiem.

Aby ułatwić sobie rozplanowanie życia, ludzie stworzyli zegary słoneczne. Pierwszy taki zegar powstał w starożytnym Egipcie około 800 r. p.n.e. Został wyrzeźbiony w łupku, a cień rzucał gnomon (pionowy element w środku zegara). Dookoła było 6 wyżłobień, które określały pory dnia.

Około 250 r. p.n.e. Grecy opracowali dokładniejsze zegary słoneczne. Apoloniusz z Perge stworzył zegar z oznaczeniami wszystkich godzin.

Sto lat później architekt Marek Witruwiusz ustawił pierwszy zegar publiczny. W Rzymie były już też w tym czasie słoneczne zegarki kieszonkowe. Zegary słoneczne były używane powszechnie aż do epoki renesansu.

Najstarsze zegary słoneczne w Polsce umieszczone są na skarpie kościoła w Strożyskach.

Zegar słoneczny działa dzięki promieniom słonecznym lub księżycowym, ustawiona tarcza wraz z elementem gnomomicznym (inaczej polos jest ustawiony równolegle do kierunku osi Ziemi), który rzuca cień na odpowiednia porę wskazuje nam aktualny czas.

Istnieją też zegary umieszczone we wnętrzach budynków gdzie plamka światła wskazuje czas. Na tarczy zegara rozrysowuje się hiperbole, które określają zasięg cienia w rożnych porach roku.

Istnieją zegary zimowe i letnie. Aby zegar wskazywał odpowiedni czas przed jego wykonaniem należy ustalić współrzędne geograficzne miejsca w którym ma być on ustawiony. Jeśli chcecie samodzielnie stworzyć sobie taki zegar, tu znajdziecie instrukcję jak to zrobić:

 

http://sundial.damia.net/vertical/index-pl.html

zegar słoneczny.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA