Profilaktyka i leczenie

 

W leczeniu tej choroby stosuje się antybiotyki, przeważnie penicylinę. Niestety drobnoustroje- gnokokoi uodparniają się na nie. Wówczas stosowane sa inne, wspomagane w cięższych przypadkach, przez probenecid -lek przedłużający działanie leków antybakteryjnych. Leczeniu musza się poddać wszyscy partnerzy seksualni osoby zarażonej. Kilka dni po kuracji trzeba wykonać posiew cewki moczowej i szyjki macicy. Badania te są dosyć istotne, pacjent musi wiedzieć czy terapia zadziała, czy już nie zaraża.  Może się zdarzyć ze bakteria jest odporna na dany antybiotyk wówczas trzeba zastosować inny.

Rzeżączka występuje często z innymi chorobami wenerycznymi, najczęściej jest to zakażenie chlamydiami. Wówczas lekarz zaleca dodatkowy lek.

Choroba ta nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań:

a. kobiet

– zapalenie jajników czy stawów;

- zapalenia narządów miednicy, powodując ból brzucha i gorączkę

-zapalenie narządów miednicy mniejszej może prowadzić do ropni wewnętrznych (trudnych do wyleczenia) i długotrwałych, ciągłych bólów miednicy.

-uszkodzenia jajowodów konsekwencją czego jest bezpłodność lub ciąża pozamacicznej inaczej ektopowa,, która zagraża życiu, bo zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą np. w jajowodzie.

-zarażenia dziecka podczas porodu naturalnego, doprowadzając do infekcji gardła, kości, krwi i mózgu oraz oczu. Nieleczone zapalenie spojówek, może spowodować ślepotę, dlatego profilaktycznie każdemu noworodkowi zakrapla się 1% azotanem srebra.

b. mężczyzn

-zapalenie opon mózgowych, prostaty, stawów, najądrzy, które mogą prowadzić do bezpłodności 

-może rozsiać się po organizmie infekując krew, stawy, skórę i mózg 

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciowa jest abstynencja seksualna lub przestrzeganie zasad bezpiecznego seksu. Czyli współżycie z jednym stałym partnerem, który wcześniej został przebadany na obecność bakterii i u którego została ona wykluczona, zaprzestaniu przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA