6.Implanty podskórne zawierające hormony

 

Metoda wszczepienia pod skórę implantów zawierających hormony nie jest zbyt popularna. W Polsce w ogóle nie są zarejestrowane, nie można ich sprzedawać i nigdzie kupić.

Implant zawiera 5-6 pręcików(34x2,4mm) z hormonem, którego uwolnienie powoduje ustanie jajeczkowania. Dochodzi także do zagęszczenia śluzu szyjkowego macicy, przez co plemniki mają utrudniony do niej dostęp. 

Zabieg wszczepiania implantu powinna wykonać przeszkolona i doświadczona osoba, najlepiej pracownik służby zdrowia. Zabieg polega na zrobieniu niewielkiego nacięcia skóry, nad stawem łokciowym po wewnętrznej stronie ramienia i umieszczeniu pod nią kapsułki z hormonami. Maksymalny czas działania implantów to 5 lat, istnieją, też takie, które wszczepiane są tylko na 2 lata. Implanty można usunąć wcześniej.  

Zaletą tej metody jest wygoda, szczególnie polecana jest kobietom, którym zdarza się zapomnieć wziąć pigułkę. Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania. Niestety zdarzają się czasami wymioty, plamienia i nieregularne, nieprzewidywalne krwawienia z dróg rodnych. Do tego dochodzi konieczność wszczepienia, wymiany lub usunięcia kapsułki. Taki zabieg źle wykonany może doprowadzić do zakażenia w miejscu wszczepienia implantu.

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę, jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY, więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, że nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.  

Skuteczność implantu antykoncepcyjnego jest wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi 0,2 - 1,6 w pierwszym roku po założeniu, w następnych latach 3.

Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 3.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA