2. Historia kitesurfingu na świecie.

Kitesurfing

Kitesurfing jest sportem stosunkowo młodym, ale dzięki ogromnej popularności i zainteresowaniu, jakimi się cieszy nie od dziś, jego historia w chwili obecnej jest dosyć bogata.

Pierwsze sygnały o zamiarze wykorzystania latawców w celu napędu łódek, sięgają już kilkuset lat przed naszą erą. Jednak dopiero na początku wieku XIX, chęć ich użycia nabrała rozmachu.

W historii kitesurfingu istnieją pewne istotne daty, które odegrały w jej budowaniu istotną rolę. Należy do nich z całą pewnością rok 1826, w którym George Potock, pierwszy raz do napędu, zamiast żagla wykorzystał latawiec. Już w roku 1903 Amerykaninowi Samuelowi Cody udało się pokonać Kanał La Manche, dzięki właśnie wspomnianemu wyżej latawcowi.

W roku 1970 powstaje pierwszy dwulinkowy latawiec(delta), który wykorzystywany jest w celu napędzania małych łódek i którego konstruktorem był Anglik- Peter Powell. Holender Gijsbertus Adrianus Panhuizen w roku 1977 używa latawca do płynięcia w pozycji poziomej i tym samym, to właśnie on uważany jest za wynalazcę kitesurfingu. Już rok później, bo w 1978 powstaje pierwszy latawiec, który posiada dmuchaną komorę główną, a jego konstruktorem był, pochodzący z USA, DaveCulp.

Francuscy bracia Dominique i Bruno Legaignoux w roku 1985 skonstruowali pierwszy dmuchany latawiec .Umożliwia on wystartowanie bezpośrednio z wody. Swojemu „dziecku” nadali nazwę wipika- po dwóch latach był on opatentowany. W 1994 roku pierwszy raz przez Petera Lynn’a została użyta nazwa „kitesurfer” mająca być określeniem katamaranu napędzanego przez latawiec. Dwa lata później sport zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością na południu Francji oraz na Hawajach, nabiera również rozgłosu w mediach.

kitesurfing.jpg

W roku 1997 firma F-one uruchamia produkcję specjalnych desek przeznaczonych do uprawiana kitesurfingu. W roku następnym- 1998 na Hawajach odbywają się pierwsze kitesurfingowe Mistrzostwa Świata.

W roku 1999 dzięki firmie Naish na rynku pojawiają się latawce czterolinkowe. Dla Polski rok jest w dwójnasób wyjątkowy, gdyż właśnie wtedy sport dociera do naszego kraju- powstaje tu mianowicie pierwsza szkoła kitesurfingu „Loop Kiteboarding Club”. Już po dwóch latach odbywają się pierwsze mistrzostwa Polski w kitesurfingu, które miały miejsce w Juracie. W 2005 roku Janek Korycki trafia do oficjalnej międzynarodowej drużyny Naisha kitesurfingu i w tym samym czasie na rynku pojawiają się coraz to nowsze konstrukcje latawców- BOW. Kiedy w 2008 roku pojawia się latawiec typu SIGMA kite surfing przeżywa już rozkwit i tak dzieje się do dziś.

kitesurfingowiec w wodzie.jpg

Tak się maluje historia kite surfingu. Obserwując poziom i tempo rozwoju techniki możemy śmiało stwierdzić że to, co najciekawsze, zapewne dopiero przed nami.

D. K.

kitsurfingowcy.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA