3.Niezbędny sprzęt do wingsuit'u.

Wingsuit

Wingsuit, to sport, który, jak na razie, olbrzymią popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, powoli docierając do Europy, a do naszego kraju jeszcze wolniej. Jednak pozostaje to już chyba tylko kwestią czasu, gdyż na polskich forach internetowych, już od jakiegoś czasu, toczą się dyskusje na temat wingsuit’u. A przyznać trzeba, że nie jest to sport dla każdego. W dyscyplinie tej bowiem, nie wystarcza już tylko zdrowie, sprawność fizyczna, czy niesamowita odwaga, ale również pokaźne konto…;)

Sprzęt niezbędny do uprawiania wingsuit’u, jest niestety dosyć kosztowny i w dodatku, ze względu na nasze bezpieczeństwo w żadnym wypadku nie powinniśmy na nim oszczędzać. W wolnym tłumaczeniu wingsuit oznacza „skrzydlate garnitury”. I właśnie, o te „garnitury”, przede wszystkim, się tu rozchodzi, gdyż to one i ich odpowiednie konstrukcje stanowią klucz do całego sukcesu.

Wingsuit- przed skokiem.jpg

kurs latania- wingsuit- kombinezon.jpg

Kostiumy przeznaczone do „latania”, uszyte są z bardzo wytrzymałych materiałów, w ten sposób, aby pomiędzy nogami, jak również między rękoma a tułowiem, tworzyć membrany, które dzięki wlotom powietrza, podczas lotu stają się półsztywne ułatwiając sterowanie. Cena tych kostiumów nie należy do niskich. Najprostszy bowiem, model kostiumu to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych, przy czym najdroższy sięga niemalże 6. Nawet używany, specjalistyczny spadochron kosztuje od 8 do 10 tysięcy złotych, natomiast decydując się na nowy, musimy być przygotowani na wydatek wysokości 20- 25 tysięcy złotych.

Dodatkowo, nieodłączną częścią kompletnego stroju, jest kask, spadochron, czy wysokościomierz, które również nie należą do sprzętów tanich. Wszyscy poważnie myślący o uprawianiu wingsuit’u, muszą sobie zdać sprawę z tego, że ze względu na niebezpieczeństwo wiążące się z jego uprawianiem, pierwszy „lot” nie może odbyć się z dnia na dzień, bez odpowiedniego przygotowania.

Chętne, „latające wiewiórki” muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż do odbycia pierwszego startu, potrzeba dużo czasu, wielu treningów, a przede wszystkim odpowiedniego przeszkolenia, a dokładnie odbycia odpowiedniego kursu z instruktorem.

przygotowania do lotu- kombinezon- wingsuit.jpg

instrukcje przed lotem- wingsuit.jpg

Niezbędne jest również, posiadanie licencji skoczka spadochronowego (pomijając czas potrzebny na jej wyrobienie, poniesiony koszt to kwota co najmniej 5 tysięcy złotych. Każdy widząc te wyliczenia i rachunki, szybko zorientuje się, że wingsuit, to sport nie tylko ekstremalny, przeznaczony dla śmiałków, lecz także- jeśli nie, przede wszystkim- sport ekskluzywny, przeznaczony dla posiadaczy „grubych portfeli, bo, wbrew pozorom, bez nich polecieć się nie uda…

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA