Światowy Dzień Oceanów

Ocal ocean

Światowy Dzień Oceanów –został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ)  w Rio de Janeiro w 1998, choć właściwie organizacja uznała je dopiero w 2008 roku.

W ramach tego dnia (w Polsce 6 czerwca)organizowane są konferencje, kampanie i spotkania z udziałem polityków, ekologów i naukowców, którzy myślą nad sposobami ochrony oceanów. Celem tych spotkań jest uświadomienie społeczeństwu problemu, który w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej poważny. Przede  wszystkim zanieczyszczenia, które ciągle lądują w wodzie, przez przyzwyczajenie, że oceany to miejsce gdzie odpadki znikną w ogromie wody i nigdy do nas nie wrócą. Ludzie wrzucają odpadki chemiczne, radioaktywne, metale i inne. Tworzywa te mają tragiczny skutek dla życia zwierząt morskich.

Innym zagadnieniem jest ropa, która regularnie trafia do głębin oceanu, a stoją za tym uszkodzone rurociągi, platformy wiertnicze. Ssaki wodne po kontakcie z ropą umierają; pióra ptaków sklejają się, przez co nie mają już one zdolności utrzymać się na wodzie. Natomiast zwierzęta przybrzeżne duszą się od smoły. Ogromnym problemem jest również nadmierne wykorzystywanie łowisk, przez co wiele już przestało istnieć. Chcemy łowić coraz więcej ryb, których jest coraz mniej…

To tylko ułamek problemów, które dotykają naszych oceanów, a przecież bez nich nie przeżyjemy! Stanowią one 70% naszej Ziemi, a niektórzy nadal o tym zapominają. Są one podstawą źródła naszej żywności, surowców, które wykorzystujemy na co dzień, oraz tlenu, który jest nam przecież niezbędny!

W Polsce organizowane są konferencje, a jak radzą sobie inne kraje? W Los Angeles ponad 5000 dzieci, nauczycieli i innych zainteresowanych zebrało się na plaży, i utworzyli z własnego ciała ogromną postać rekina z napisem „chrońmy ocean”. W każdym roku układany jest inny obraz – w 2009 na przykład ułożony został ogromny żółw, w 2011 rybka z napisem „pomóż nam”. Efekt jest spektakularny i widoczny  z nieba. Po każdej akcji, wszyscy uczestnicy sprzątają plaże. Wspaniale by było zorganizować coś takiego u nas nad morzem aby pokazać całemu światu, że nam Polakom również nie jest obojętny los naszych wód. Koniecznie zobaczcie filmik z tamtego roku, prezentujący wspomnianą rybkę;-)

 

help us.jpg

rekin.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA