Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Zapylanie kwiatka

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”- to słowa jednego z najbystrzejszych ludzi wszech czasów Alberta Einsteina. Tezę tę, niestety potwierdza wielu specjalistów znających wagę problemu. Dlaczego te czarno- żółte owady są tak ważne i czy rzeczywiście ich wyginięcie może zagrozić ludzkiemu życiu?

Zacznijmy może od tego, że te, choć niewielkie stworzenia, potrafią wywołać w nas odmienne - czasem wręcz skrajne emocje. Jedni się ich panicznie boją, obawiając się użądlenia powodującego ból i opuchliznę, inni zaś traktują je z większą sympatią - kojarzą jako symbol pracowitości, a także doskonałej organizacji, porządku i silnego charakteru.

Już w starożytności dostrzeżono, iż osoby, które zajmują się pszczelarstwem nie cierpią na choroby stawów, bóle reumatyczne i mogą pochwalić się doskonałym zdrowiem. Badania w tym kierunku prowadzono już od zamierzchłych czasów. Ale pozytywnych aspektów obecności pszczół jest więcej. A jedna z nich jest bardzo słodka;) Mowa, rzecz jasna o miodzie.

Słodycz ta, oprócz walorów smakowych posiada lecznicze. Działa bowiem przeciwbólowo i odczulające. Pyłek pszczeli wpływa korzystnie na trawienie, natomiast mleczko pszczele pobudza apetyt i usuwa zmęczenie. Również działanie lecznicze ma inny produkt pszczeli – propolis tzw. kit pszczeli. Poza tym, pszczoły oprócz miodu produkują wosk, który wykorzystywany jest do wyrobu świec.

pszczoła.jpg

Warto zaznaczyć, iż istnieje niekonwencjonalna metoda leczenia właśnie produktami pszczelimi, a nosi ona nazwę apiterapii.

Jerzy Wilde, prof. dr hab. Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie - entomolog i pszczelarz mówi natomiast, że dla pszczelarzy, pszczoły są ważne dlatego, że to co robią bezinteresownie w postaci zapylania roślin, to jest to daleko ważniejsze, droższe niż to, co pszczoły produkują w postaci tych produktów w postaci miodu, pyłku, wosku propolisu, profesor dodaje także: (…) pozbawieni byśmy byli tego wszystkiego, co nazywa się tym kolorowym otoczeniem, w postaci kolorowych kwiatów, bo ich po prostu by nie było bez udziału pszczół.

słoiki miodu.jpg

Chyba znaleźliśmy dostateczną ilość argumentów potwierdzających znaczenie pszczół w przyrodzie. Najważniejsze jednak do zapamiętania z dzisiejszej „lekcji” jest to, że pszczoły nie powinny nam się kojarzyć tylko i wyłącznie z miodem i żądłami, a z ciężką pracą, polegającą na zapylaniu roślin.

D. K.

zapylanie kwiatka.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA