Królowa jednej nocy

Epipphyllum Oxypetalum

„Królowa Jednej Nocy” to nazwa kwiatka niezwykłego. Niezwykłego, bowiem, nie dość, że kwitnie tylko jedną noc, to w dodatku, by być tego świadkiem trzeba być, albo wielkim szczęściarzem, albo osobą z wielkimi pokładami cierpliwości. Dlaczego? Dlatego, bowiem „królowa” kwitnie tylko jedną noc, po czym więdnie, a na jej ponowne zakwitnięcie nie niełatwo jest trafić, choć zawsze pozostaje cierpliwe wyczekiwanie.

Epipphyllum Oxypetalum, to grecka nazwa potocznie zwanej, „Królowej Jednej Nocy”. Jest ona tropikalną rośliną, występującą w Meksyku i Ameryce Południowej. Sama nazwa rośliny pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza liść, choć w rzeczywistości liści nie posiada. Ów element, przypominający swoim wyglądem liść to łodyga, lub łodygi, przeważnie płaskie, z których wypuszcza owłosioną , tzw. „rurkę”, „trąbę”. Ze swojego końca wypuszcza ona przepiękne kwiaty, o niesamowicie intensywnym i niezwykłym zapachu. Niektóre wypuszczone przez „Królową” kwiaty, sięgają nawet 20- 25 cm długości. Roślinka pochodzi z tropików, w związku z czym, pamiętać powinniśmy o zapewnieniu jej odpowiednich warunków, gdy zdecydujemy się ją hodować w naszych domach.

Uwielbia ona słońce, ale nie powinna być wystawiana na nie bezpośrednio- najlepsza temperatura pomieszczenia, w jakim się znajduje latem równa jest 25 stopni, zimą, natomiast 10. Kolor kwiatów jest najczęściej biały, choć spotkać również można i te, z jasno- żółtym środkiem. „Królowa Jednej Nocy” pochodzi z rodziny kaktusowatych, ale kolców na szczęście nie posiada.

Hodowla i pielęgnacja kwiatka nie jest trudna i nie wymaga wiele wysiłku, a zapewniając jej odpowiednie warunki z pewnością „odwdzięczy się” nam tym, co ma najpiękniejsze, a mianowicie- niezwykłymi kwiatami o zniewalającym zapachu. Warto, więc o nią dbać i cierpliwie czekać na jej „owoce”, a gwarantuję, że jest na co…;)

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA