3.Pierwsza wizyta u ginekologa.

Wizyta u ginekologa

Myśl o pierwszej wizycie u ginekologa niejedną dziewczynę wpędza w stres. Często wstydzimy się zapytać mamę lub siostrę, co właściwie czeka na nas za drzwiami gabinetu. Zanim jednak wybierzemy się do lekarza, warto wiedzieć o co może nas zapytać oraz czy i w jaki sposób będzie nas badał. Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u ginekologa?

Najpóźniej powinnyśmy wybrać się do niego po ukończeniu 16 roku życia – szczególnie, jeśli nie wystąpiła jeszcze pierwsza miesiączka a także, gdy rozpoczęłyśmy lub planujemy rozpocząć współżycie. Oczywiście możemy wybrać się do specjalisty wcześniej np. jeśli cykle miesiączkowe są bardzo nieregularne lub krwawieniu towarzyszy silny ból. Najbardziej odpowiedni moment cyklu to klika dni po ostatniej miesiączce. Z kim pójść? Według polskiego prawa podczas wizyty u lekarza osobie niepełnoletniej musi towarzyszyć opiekun prawny. Dlatego, jeżeli nie ukończyłaś jeszcze 18 lat, porozmawiaj z mamą i wybierzcie się do ginekologa razem. Jak wybrać lekarza? Musisz zastanowić się, co będzie dla Ciebie bardziej komfortowe – rozmowa i badanie przeprowadzone przez kobietę czy mężczyznę.

Wizyta u ginekologa z wiadomych przyczyn jest dla młodej dziewczyny bardzo krępująca, dlatego ważne, aby to ona zdecydowała o płci lekarza. Dziewczyny często na pierwszą wizytę wybierają się do lekarza, do którego chodzi ich mama – osoba taka wzbudza większe zaufanie i nie wydaje się być zupełnie obca.

Jak się przygotować? Zacznijmy od stroju – najlepsza będzie spódnica lub sukienka do kolan, dość luźna. Będziesz mogła w niej zostać podczas badania. Krótkie bluzki i dżinsy zdecydowanie odpadają. Przed wyjściem z domu podmyj się delikatnie, żebyś czuła się świeżo. Weź ze sobą kalendarzyk, w którym zapisujesz daty ostatnich miesiączek – lekarz na pewno o nie zapyta.

Zastanów się jaki jest powód Twojej wizyty – czy jest to tylko wizyta kontrolna, czy coś ci dolega (bóle, krwawienia w trakcie cyklu, świąd w okolicy narządów płciowych). Ginekolog na pewno zapyta Cię, czy rozpoczęłaś współżycie – jeżeli tak, pamiętaj aby przed wizytą porozmawiać o tym z mamą, żeby nie była zaskoczona! Jak wygląda wizyta? Na początku ginekolog porozmawia z Tobą ogólnie o Twoim zdrowiu i przebytych chorobach. Zapyta, kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka i czy cykle są regularne. Na pewno zapyta o współżycie, ponieważ od tego zależy czy i w jaki sposób Cię zbada.

Po zebraniu wywiadu lekarskiego, ginekolog poprosi Cię, abyś rozebrała się od pasa w dół (możesz zdjąć majtki i zostać w spódnicy) i usiadła na specjalnym fotelu ginekologicznym. Jeżeli jesteś jeszcze dziewicą badanie może polegać na zbadaniu dłońmi dolnej części brzucha lub lekarz może wprowadzić palec przez odbyt, aby lepiej zbadać narządy wewnętrzne. Ewentualnie może zlecić badanie USG, które pokaże, czy nic złego się nie dzieje. Jeżeli rozpoczęłaś już współżycie lekarz zbada Cię dwoma rękami – palce jednej umieści w pochwie a drugą będzie uciskał na brzuch. Pobierze także materiał do badania cytologicznego, które jest badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy. Po zakończeniu badania zapisze ci leki, jeśli to konieczne, porozmawia z Tobą o ewentualnej antykoncepcji i przede wszystkim odpowie na wszystkie Twoje pytania!

 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA