21 stycznia to Dzień Babci!

Dzień Babci

Najukochańsza osoba po rodzicach to bez dwóch zdań BABCIA!!! To ona ma dla was zawsze czas, poradzi, opowie ciekawą historie, przeczyta bajkę, zrobi przepyszne ciasteczka lub ugotuje bajeczny obiad. Świat bez niej byłby blady.

Miłość jaką was obdarza babcia jest nieskończona i bezwarunkowa. Korzystajcie z ich rad, przeżyły wiele, mają doświadczenie i doradzą bez emocji. Od małego opiekują się wami, znają was dobrze.

Za ten trud i pomoc włożony w wychowanie was, za cierpliwość, za dobroć, za rady, za pyszne jedzonko, za rozpieszczanie powstało dla nich specjalne święto.

W Polsce Dzień Babci oficjalnie obchodzony jest 21 stycznia, od 1966. Pomysł pojawił się w 1964, najpierw w gazecie "Kobieta i Życie", a potem w innych "Express Poznański","Express Wieczorny".

Tradycja ta liczy sobie już niemal pół wieku. Obchodzona jest w przedszkolach, szkołach, w domach. Każde dziecko tego dnia za zadanie ma rozpieszczanie swoich najukochańszych babć. Przygotowuje przedstawienia, piecze ciasteczka, robi kartki z życzeniami lub inne upominki. Warto poświecić trochę czasu i wykonać te ostatnie, bo Babcie szczególnie uwielbiają otrzymywać własnoręcznie wykonane prezenty. Można im też coś kupić, kwiatki, czekoladki, ciasto.

Miłą niespodzianką będzie wyjście do kina, na spacer lub samo spędzenie wspólnie czasu. Nasza wizyta sprawi im dużo radości, naładują baterie, nabiorą dziecięcej energii i uśmiechu.

Nie zapinajmy o osobach w szpitalach i domach starców. Tego dnia tam też trzeba zajrzeć. Jeśli znacie kogoś, sąsiadkę, babcię, której wnuczki mieszkają daleko odwidźcie ją, żeby nie była tego dnia sama. Na pewno bardzo się ucieszy i będzie szczęśliwa. 

Serdeczne życzenie Babciom i Dziadkom złożyła para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy. Obejrzyj film. Kliknij zdjęcie.

dzien babci i dziadka-Prezydent.jpg

Szczególną niespodziankę na tę okazję przygotował również google. Na każde ważne święto, rocznice, wydarzenie firma zamiast loga wyświetla okolicznościowe grafiki tak zwane doodle.  Na dzień babci przygotowała grafikę z serią kartek. Wybór nas nie dziwi jest to w końcu najbardziej słodki i popularny prezent w tym dniu. Życzenia płynące z serca wnuczka rozczuli nie jedno babcine serce ;)

dzień_babci-dzień_dzidka-google_doodle_na_dziń_babci-co _podarować_babci-gry_zabawy_wydarzenia_imprezy_dla_dzieci-atrakcje-zajecia_polekcjach-portal_dla_dzieci.jpg

Na koniec ciekawostka. Czy wiecie, że tradycja obchodzenia Dnia Babci zawitała do Stanów Zjednoczonych dopiero w 1978, a do Rosji w 2009 i traktowane jest jako 1 wspólne święto Babci i Dziadka.

W tym samym dniu co Polacy Dzień Babci obchodzą Bułgarzy i Brazylijczycy, 26 lipca Hiszpanie, a u Francuzów jest to święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę marca.

glowne2942.jpg

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-01-25 10:16
maciek.fraluk pisze:
No nieźle w Polsce wcześniej niż a USA.
Zgłoś Odpowiedz
2013-01-25 10:16
Gość pisze:
Moje babcie są fantastyczne. KOfffam je bardzo, a jedzonko jakie dobre robią :)
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA