Czy wiecie, że Lemury...

Lemur

Tak to wyjątkowo urocze zwierzątka, które znamy ze znanej bajki „Madagaskar”. Grali tam lemury: król Julian, Maurice i Mort. Jak sama nazwa bajki wskazuje zwierzęta te zamieszkują Madagaskar (czwartą, co do wielkości wyspę na świecie) i Komory.

Zwierzęta te należą do rodziny ssaków z rzędu naczelnych, a podrzędu małpiątek. Istnieje 9 rodzajów z około 17 gatunkami. Zamieszkują lasy, dzięki długim, chwytnym kończynom(przednie są dłuższe od tylnych) wspaniale się wspinają po drzewach, skaczą. Ich długi ogon pełni funkcję organu równowagi. Tryb życia raczej nocny, ale niektóre gatunki są aktywne również w dzień lub późnym popołudniem.

Lemury są wszystkożerne, jedzą owady, płazy, ptaki i ich jaja, rośliny.

Ciąża u lemurów trwa od około dwóch do czterech miesięcy, a samica rodzi jedno do dwóch młodych.

Budowa ciała raczej drobna, smukła, mają puszyste, miękkie futerko, część twarzowa wydłużona, duże oczy, małe uszy. Na górnej szczęce brak siekaczy, górna warga podzielona. Lemurowate żyją w gromadach, nie lubią samotności.

zagrożone wyginięciem, dlatego też są chronione prawnie(konwencja CITES- Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

Mimo prawnego zakazu, nielegalny handel tymi zwierzątkami kwitnie. Są męczone w klatkach, wyrywa im się zęby i pazury w straszny sposób.

 

 

 

madagaskar.jpg

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-09-10 13:25
asas pisze:
jakie słodziaki, szkoda, że muszą tak cierpieć bo ktoś chce mieć takiego w domu...;(
Zgłoś Odpowiedz
2013-04-24 21:10
:) pisze:
Fajniutkie są te lemurki
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA