Skutki uzależnienia od komputera i Internetu.

Komputer jest narzędziem pacy i zabawy nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Każda grupa wiekowa jednak musi pamiętać o zagrożeniach zdrowotnych – szczególnie te młode organizmy podatne na różne choróbska.

Zagrożenie można podzielić na:

Zagrożenia fizyczne - nie przestrzeganie ustalonych zasad bhp oraz korzystanie z nieprzygotowanego stanowiska prowadzi do poważnych dolegliwości takich jak:

Mrowienie, drętwienie palców, dłoni;

Osłabienie koordynacji ruchów;

Przemęczenie organizmu;

Przemęczenie oczu, rozmazywanie się obrazu;

Rozdrażnienie;

Nadwerężenie mięśni nadgarstka;

Bóle karku, kręgosłupa, głowy;

U niektórych dzieci może dojść do trwałej utraty zdrowia: wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa…

Zagrożenia psychiczne - komputer i Internet mogą uzależnić tak samo jak alkohol czy papierosy… Skutkiem takiego uzależnienia może być alienowanie się ze swojego otoczenia, w efekcie czego może dopaść nas samotność. Poza tym chorobliwe okłamywanie innych, opuszczanie się w nauce, a później nawet agresja wobec innych ludzi.

Zagrożenia moralne - głównie chodzi tu o sięganie po treści pornograficzne, które często są drastyczne i mogą negatywnie wpływać na rozwój i psychikę i dawać wypaczony obraz na seks, pozbawia wrażliwości na agresywny typ zachowań, szczególnie wobec kobiet i dzieci itd.

Zagrożenia społeczne - korzystając z Internetu zakładamy sobie różnego rodzaju konta na portalach, czatach na których jesteśmy anonimowi Ta anonimowość może powodować brak hamulców, np.: grzeczna i dobra dziewczyna rozmawiając z kimś na czacie wypluwa z siebie stek przekleństw, których nie odważyłaby się powiedzieć na głos w swoim środowisku.

Zagrożenia intelektualne - zaufanie do możliwości maszyny

Osoby uzależnione od komputera przypisują mu cechy, których on nie posiada np.: czynienia życia szczęśliwszym. Można tu już mówić w pewnym stopniu o fetyszyzmie. Poważnym zagrożeniem jest także „szok informacyjny”

Internet umożliwia nam informacji o wszystkim co chcemy, staje się przez to zagrożeniem dla naszego mózgu. Gdy napływ informacji jest zbyt szybki, mózg siłą rzeczy traci zdolność racjonalnej selekcji wiadomości na sensowne i nic nie warte – jest to właśnie szok informacyjny.

E.P.

Skutki uzależnienia od komputera i Internetu.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-11-19 13:12
justiner.xeee pisze:
nie dobrze widze u sibie objawy...
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA