Czy gra w szachy pomaga w nauce?

CZY GRA W SZACHY POMAGA W NAUCE? Szachy, to bardzo stara gra, której początki sięgają już trzeciego ćwierćwiecza VI wieku naszej ery. Za ich kolebkę uważa się Indie, skąd dotarły do Persji i rozprzestrzeniły się na inne kraje. Do Europy dotarły już w VIII-IX wieku, do Polski natomiast w XII w., za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uważano za wielką zaletę i była ona bardzo ceniona na dworze królewskim.

Okazuje się, że gra ta, to nie tylko wspaniały rodzaj rozrywki i nietypowa forma spędzenia wolnego czasu. Gra w szachy, choć może wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, regularne treningi -rozwiązywanie zadań, analizowanie partii, udział w turniejach szachowych i choć - może wyda się to niebywałe, ale udowodnione zostało, iż pomagają w nauce.

W jaki sposób? Już wyjaśniam… Otóż, szachy rozwijają pamięć, umiejętność logicznego myślenia, polepszają koncentrację, jak również dają pole do popisu naszej wyobraźni i twórczości. Przyjęto generalnie, że umiejętność gry w szachy, przyczynia się przede wszystkim, do odnoszenia sukcesów w zakresie przedmiotów ścisłych. Na pierwszy plan wysuwa się dumna królowa nauk- matematyka. W rzeczy samej- trzeba przyznać rację, że zdecydowana większość szachistów, nie ma z tą „panią” większych problemów. Dzieje się tak, zapewne za sprawą rozwiązywania zadań szachowych, wymagających liczenia w pamięci i przewidywania możliwych posunięć przeciwnika. Potrzeba do tego pełnej mobilizacji, koncentracji i cierpliwości. Może wyda się to zaskakujące, ale szachy pomagają również w nauce języka polskiego, jak i języków obcych. W jaki sposób? Jak wspomniałam na początku, dzięki grze, kształtuje się umiejętność logicznego myślenia, dzięki czemu czytany przez nas tekst zdaje się być jasnym i przejrzystym- niewymagającym ponownego czytania i analizowania. Natomiast, wprawa do jakiej doszliśmy, poprzez zapamiętywanie i rozważanie różnych wariantów i kombinacji, pomoże nam z całą pewnością, w przyswojeniu dużej ilości słówek obcego pochodzenia i języka. Gra w szachy wykształca w nas , tak ważną dziś cechę, jak opanowanie, cierpliwość, konsekwentność i dążenie do celu. Pomagają one w podejmowaniu złożonych decyzji i ponoszeniu za nie odpowiedzialności.

Dodatkowym plusem gry w szachy, choć może niezwiązanym w sposób bezpośredni z nauką, jest możliwość uczestniczenia w zawodach szachowych, co wiąże się z wyjazdami- nie tylko poza granice miasta, ale czasem również państwa. Dzięki temu możemy poznać mnóstwo nowych ludzi, nowe miejsca i ich tradycje i zwyczaje, a jednocześnie nauczyć się samodzielności. Jeden z amerykańskich szachistów, Paul Morphy, powiedział kiedyś: ”Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni” i sądzę, że warto wziąć sobie do serca te słowa, wprowadzić je w czyn, a z czasem, z pewnością zaowocują…

 

D.K.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-11-26 14:25
kasia.paczek pisze:
Zdecydowanie pomaga, mój kuzyn gra juz kilka lat, strasznie mądry z niego gość
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA