ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Już po raz siódmy w Polsce obchodzimy Światowy  Dzień Książki ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. W tym dniu promujemy czytelnictwo, prawa autorskie i edytorstwo. Pomysł na obchodzenie takiego święta narodził się w Katalonii, w 1926 roku a wymyślił go wydawca książek  Vicente Clavel Andrés.

W Katalonii w tym samym dniu jest dzień Świętego Jerzego. W tym dniu, mężczyźni dawali czerwone róże swoim kobietom. Był to symbol krwi smoka, który miał być pokonany przez świętego. Później kobiety również zaczęły obdarowywać prezentami swoich mężczyzn. Oczywiście książkami.

Z datą tą kojarzy się rocznica śmierci lub urodzin znanych pisarzy i poetów. Na przykład data 23 kwietnia 1616 – śmierć Williama Shakespeare'a.

W tym dniu świętuje prawie 30 miast w Polsce: „Warszawa i Łódź, Poznań, Kielce i Bydgoszcz, Olkusz i Olsztyn”– wylicza Sławomir Krempa, redaktor serwisu Granice.pl, jeden z koordynatorów akcji. „A ponadto Bytom i Kolbuszowa, Nieborów i Nowe, Nowy Dwór Gdański i Sędziejowice, Wągrowiec i Wieluń, Czarny Bór i Gryfice, Kraśnik i Poświętne, Uhowo i Dmosin, Kamienna Góra i Nowy Staw, Pawonków i Trzcianka.” Celebrowanie czytelnictwa jest bardzo ważne, patrząc na statystyki... Prawie 60% Polaków nie czyta W OGÓLE!  (patrz artykuł http://www.polekcjach.com/a/2982/1/Czytelnictwo-w-Polsce )

W niektórych miastach odbędzie się akcja „5 minut dla książki” – wszyscy zebrani będą czytać ten sam fragment książki „Królowa Południa”:„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…). Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie”. Na stronie akcji znajdziecie dokładny wykaz miast, które biorą udział w akcji: http://www.5minutdlaksiazki.pl/2013/04/23-kwietnia-2013-o-godzinie-1800.html Sprawdź czy u ciebie w mieście również czytelnicy poświęcą 5 minut dla książki  i przyłącz się! Powiedz o tym rodzicom na pewno chętnie się z wami wybiorą :-)

 

E.P.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA