Czy wiecie,że małpy...

...odznaczają się niesamowicie dużą zręcznością. Tylko u gatunków człowiekowatych nastąpiła wtórna utrata chwytności, ponieważ zaczęły poruszać się na dwóch kończynach, co osłabiło możliwości górnych kończyn.

Małpy to jedne z inteligentniejszych zwierząt. Są najbardziej podobne do człowieka. Teoria ewolucji zresztą zakłada pochodzenie człowieka od małpy.

Są to ssaki z rzędu naczelnych, dzieli się je na szerokonose około 50 gatunków, oraz wąskonose około 85 gatunków, i człekokształtne.

Małpy człekokształtne wyróżniają się tym, że nie mają ogona, posiadają wyrostek robaczkowy mają podobną budowę zębów trzonowych (do człowieka),samice mają menstruację, powolny rozwój osobniczy w dzieciństwie, maja podobne niektóre cechy krwi, reakcje psychiczne.

Szerokonose posiadają długi, chwytny ogon i jak sama nazwa wskazuje szeroki, chrzęstny nos. Tryb życia nadrzewny(mieszkają w Ameryce Środkowej i Południowej).

Wąskonose natomiast posiadają palce opatrzone paznokciami i posiadają wąską przegrodę nosową. Mieszkają w Afryce, na Półwyspie Arabskim, w południowo-wschodniej Azji.

Małpy żyją w gromadach, posiadających strukturę społeczną.

Zamieszkują praktycznie wszystkie części świata, oprócz Antarktydy i Australii

S.K.

glowne3084.jpg

źródło: http://photos.foter.com/139/mothers-comfort-vs-curiocity_l.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA