Historia lalki Barbie

Barbie-najpopularniejsza lalka na świecie

Historia najpopularniejszej na świecie lalki sięga roku 1958, kiedy pani Ruth Handler (założycielka firmy Mattel) stworzyła jej pierwszy model. Rok później zaprezentowała pierwszą na świecie lalkę Barbie na nowojorskich targach zabawek.

Nazwa lalki pochodzi od imienia Barbary, córki Ruth Handler. Barbie to tylko skrót od wymyślonych przez producenta imion i nazwiska: Barbara Millicent Roberts. Poza tą najbardziej znaną postacią w rodzinie Barbie występuje także jej chłopak – Ken oraz jej przyjaciółki - Midge i Teresa. Barbie ma również trzy młodsze siostry, czyli Skipper, Stacie i Chelsea.

Początkowo podczas prezentacji na targach zabawek nikt nie zwrócił uwagi na prezentowaną lalkę. Sytuacja zmieniła się po emisji reklamy telewizyjnej. I tak pod koniec 1859 roku każda amerykańska dziewczynka chciała znaleźć lalkę Barbie pod choinką. Ponadto firma założona przez Handlerów zaczęła produkować także różne dodatki dla lalek – domki, meble i zwierzaki.

Przez lata zmieniał się wizerunek lalki. Dwukrotnie zmieniono wyraz twarzy dziewczyny, ponieważ na początku patrzyła w dół – teraz patrzy wprost przed siebie. Obecnie lalka Barbie posiada także pępek, którego nie miała aż do 2002 roku!

Popularność lalki rosła w zawrotnym tempie na całym świecie. Powstawały bajki o przygodach pięknej, długonogiej dziewczyny. Jej wizerunek umieszczano na ubraniach, pościeli czy przyborach szkolnych. W Polsce dystrybucja lalki rozpoczęła się na przełomie 2000 i 2001 roku.

Przez te wszystkie lata powstało wiele modeli słynnej lalki i jeszcze więcej różnych wersji jej ubrań. Ponadto została zaprojektowana specjalna seria „My scene”, czyli lalki dla starszych dziewczynek w wieku 12-18 lat. Dla każdej z lalek można dokupić nie tylko dom czy samochód ale także niezliczone ilości przedmiotów codziennego użytku.

Są na świecie ludzie, którzy kolekcjonują tą kultową zabawkę. Posiadacz największej kolekcji ma w swoim domu muzeum liczące 2000 egzemplarzy lalki Barbie!

A.D.

barbie2.jpg

barbie3.jpgbarbie.jpg


Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA