Komiksy i ich historia

Każdy z pewnością niejednokrotnie miał do czynienia z komiksem. To ilustrowana opowieść z wypowiedziami bohaterów umieszczonymi w tak zwanych dymkach. Dostępne są różne formy i miejsca publikacji- od specjalnie wydawanych zbiorów i tomików po zeszyty i krótkie historie przedstawione w popularnych gazetach.

Komiksy najczęściej opierają się na tematyce  fantastycznej, nie jest to jednak reguła. Można spotkać także treści satyryczne, kryminalne jak i obyczajowe. Ten rodzaj sztuki znalazł swoje odzwierciedlenie w Internecie. Istnieją specjalne portale zajmujące się tą tematyką i publikujące prace traktujące o niej. Tworzone są rankingi najpopularniejszych i najciekawszych utworów. Jednak ich historia może zaskoczyć wszystkich.

Komiksy swoje korzenie mają w średniowieczu. Malowidła przedstawiające przygody bohaterów czy świętych były uzupełniane poprzez tak zwane banderole wychodzące z ust postaci i zawierające wypowiedź, np. tkanina z Bayeux. Komiksy zostały rozpowszechnione wraz z rozwojem prasy w XIX wieku. Publikowano wtedy w gazetach zwięzłe humorystyczne historie (z języka angielskiego comic -stąd pochodzi nazwa). Najstarszymi są serie Yellow Kid oraz Hogan's Alley.

W Polsce taka forma literacka po raz pierwszy ukazała się we Lwowie w 1919 roku w tygodniku „Szczutek” i jej tematyką była walką o odzyskanie ziem polskich. Autorami byli Kamil Mackiewicz i Stanisław Wasylewski. W dwudziestoleciu międzywojennym bardzo popularny był komiks o Koziołku Matołku autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Obecnie formy papierowe powoli ustępują miejsca komiksom sieciowym.


I.B.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (2 ocen)
Komentarze (3)
Skomentuj
2013-11-26 14:32
kasia.paczek pisze:
A mój tatuś zbierał Asterixa i obelixa :)
Zgłoś Odpowiedz
2013-11-26 14:01
maxbrand86 pisze:
Oczywiście chodziło mi o koziolka, ten słownik na ipadzie!!!!
Zgłoś Odpowiedz
2013-11-26 13:56
maxbrand86 pisze:
Ojciec mi czytał kościółka, ma wszystkie części :))
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA