Muzea kojarzą się z reguły z jakimiś wiekowymi eksponatami. Jedne ciekawią, inne pozostają poza obszarem naszych zainteresowań. Jednak muzeum woskowe powinno zadowolić najbardziej wybrednych. W takim obiekcie mamy do czynienia z woskowymi wizerunkami znanych osób- aktorów, polityków, piosenkarzy, postaci historycznych, bohaterami mitów, filmów, powieści.
Najsłynniejszy i najstarszy tego typu obiekt położony jest w Londynie- Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Posiada filie na całym świecie, między innymi w Sydney, Nowym Jorku, Berlinie, Wiedniu, Tokio. Znajdują się tam najdokładniej wykonane postaci z wosku na całym świecie. Oprócz tego powstało wiele innych niezależnych muzeów z podobnym eksponatami, niestety rzadko tak doskonale wykonanymi.
W Polsce taki punkt stworzono w Międzyzdrojach. W muzeum Madame Tussaud umieszczone są tylko dwa wizerunki słynnych Polaków- Lecha Wałęsy i Jana Pawła II.
Jak powstają woskowe figury?Pierwsze z nich odnaleziono już w grobowcach starożytnych Egipcjan! Na początku, po wybraniu postaci pobiera się z niej pomiary- wzrostu, głębokości zmarszczek, długości ramion i wielu innych- w sumie około 300 pomiarów! Jeżeli dana postać nie żyje lub z innego powodu nie można jej zmierzyć, robi się to na podstawie zdjęć i obrazów. Ważny jest także zarost i koloryt twarzy. Następnie artysta tworzy model z gliny- głowę i resztę ciała osobno. Potem na jego podstawie wyrabia się formę o około 2% większą od wymiarów bohatera, gdyż wlany do niej wosk skurczy się. Po stwardnieniu figurę wyjmuje się z formy i wprowadzane zostają poprawki. Wstawiane są szklane oczy oraz porcelanowe zęby.
Każdy włos umieszcza się osobno! Woskowe posągi ubierane są w prawdziwe ubrania, często należące do osób, których są podobiznami.
I.B.