50. urodziny Bolka i Lolka

Bolek i Lolek

Bolka i Lolka – bohaterów jednej z najbardziej znanych polskich kreskówek – przedstawiać nie trzeba. Czy wiecie, że 7 listopada obchodzili 50. urodziny? Chyba każdy w tym wieku chciałby wyglądać tak młodo i być tak popularnym.

Po raz pierwszy uroczych urwisów zaprezentowało Studio Filmów Rysunkowych w 1963 roku. Pomysłodawcą był Władysław Nehrebecki, który by stworzyć głównych bohaterów zainspirował się własnymi synami – Janem i Romanem. Imion postaciom z kreskówki użyczyli jednak bohaterowie filmu „Bolek i Lolek” z 1936 r. w reżyserii Michała Waszyńskiego.

Ważną postacią bajki jest również Tola. Córka twórcy Bolka i Lolka – Marzena Nehrebecka – przyznała, że bajkowa mała dziewczynka ma także swój pierwowzór w ich rodzinie. Zauważyła podobieństwo zachowania Toli i gestów wykonywanych przez jej mamę – dokładnie takie jakie pamięta z dzieciństwa. 

Pierwszy odcinek bajki nosił tytuł „Kusza”. Nikt się wtedy nie spodziewał, że kreskówka podbije serca dzieci i dorosłych na całym świecie – obejrzało ją miliard ludzi w 80 krajach naszego globu. W Polsce zna ją każdy przedszkolak, ale nie jest tajemnicą, że słabość do Bolka i Lolka mają też starsi. Od czasu wyemitowania pierwszego odcinka do 1986 roku wyprodukowano ich 150 oraz dwa filmy pełnometrażowe.

Jeśli również jesteście miłośnikami małych urwisów, mam dla Was dobrą wiadomość – z okazji 50. urodzin Bolka i Lolka wydawnictwo Znak przygotowało (w wersji książkowej) jubileuszowy tom z ich przygodami. Życzę przyjemnej lektury i interesujących przygód z małymi chłopakami.  

S.N.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-11-19 12:50
magda.owislo pisze:
kultowa bajka, mój tata puszczał mi te bajki gdy chodzilam do przedszkola, pamiętam ;)
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA