Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest państwem położonym w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Od północy i południowego zachodu graniczy z Chorwacją, natomiast od wschodu z Serbią i Czarnogórą. Jej stolicą jest Sarajewo.

Bośnia i Hercegowina ma bardzo ograniczony dostęp do morza (Morza Adriatyckiego), gdyż długość wybrzeża wynosi zaledwie 17 km. Powierzchnia całkowita tego kraju wynosi 51 129 km² a liczba ludności to 4 550 000 mieszkańców.

Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym, przy czym zdecydowaną jego część stanowią Góry Dynarskie. Jedynie w północno- wschodniej części kraju znajduje się niewielka część Kotliny Panońskiej.

Największymi rzekami Bośni i Hercegowiny są Sawa, Neretwa i Drina, jeziora zaś to sztuczne zbiorniki utworzone przez człowieka. Językiem urzędowym kraju jest bośniacki, chorwacki oraz serbski.

Dominującą religią w Bośni i Hercegowinie jest islam(45%), choć dość liczną grupę(36%) stanowią też prawosławni oraz (15%) katolicy. Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem w BiH jest Dzielnica Starego Mostu w Mostarze, która w 2005 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stary Most w Mostarze.jpg

W muzyce Bośni i Hercegowiny można wyraźnie usłyszeć wpływ tradycji tureckiej. Śpiewowi akompaniuje instrument -rodzaj fleta- zwany „sazą”. Inaczej jest na terenach wiejskich, gdzie muzyka posiada więcej cech słowiańskich. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny znani są ze swej gościnności oraz przyjaznego usposobienia. Kiedy postanowimy wybrać się w odwiedziny do domu mieszkańców tego państwa, przed wejściem powinniśmy zdjąć buty i założyć kapcie a gospodarzowi, przy powitaniu, w postaci trykrotnego pocałunku w oba policzki- zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn- podarować drobny upominek. Typowa rodzina w Bośni i Hercegowinie jest trzypokoleniowa, choć dziś model ten jest już nieco inny, ze względu na zmiany, jakie spowodowane były wojną. Mimo dominującej w religii islamu, poligamii , obyczaj ten praktykowany był tylko w jednym regionie kraju a do dnia dzisiejszego zanikł całkowicie.

Warto podkreślić jednak, że w BiH panuje ustrój patriarchalny, co tym samym oznacza, że kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Zyskały one, co prawda już prawa polityczne i obywatelskie, dzięki czemu mają szansę na, choćby, edukację, ale nadal ich możliwości w porównaniu z tymi mężczyzn są mniejsze. Warto jeszcze zwrócić uwagę na strój mieszkańców tego państwa, w szczególności kobiet. Nie zakrywają one, wprawdzie całego swojego ciała, co typowe jest dla krajów muzułmańskich, a jedynie głowę. Do tradycyjnych ubrań natomiast, należą czapki, białe koszule i wymyślnie haftowane kamizelki. Kuchnia Bośni i Hercegowiny, podobnie jak muzyka czerpie dosyć dużo z Turcji. Charakterystyczną potrawą, jaką się tu podaje jest musaka i bułki pita nadziewane serem.

Bośniakom nie jest obce też mięso, które jest podawane w różnej postaci. Spożywają oni je w formie pieczonej np. siekana wołowina (sevapaisi). Jest też składnikiem dań bardziej wymyślnych takich jak np. ryżowo-mięsne gołąbki zawijane w cebulę (dolma sogan) czy gulasz mięsno-warzywny (lomac). W deserach i słodyczach również dostrzeżemy piętno wpływu Turcji. Do tych typowych należą asure przyrządzany z fasoli i bakalii i firinda sutlac (pieczony pudding ryżowy).

asure- typowa potrawa z fasoli i bakalii.jpg

Kultura, zwyczaje jak również kuchnia Bośni i Hercegowiny nie jest szczególnie bliska naszemu narodowi, mimo wszystko myślę, że warto kiedyś zaplanować podróż i zapuścić się w te odlegle dla nas rejony.

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA