3.Metoda Billingsów- owulacyjna

 

Metoda Billingsów polega na obserwowaniu śluzu szyjkowego, jego koloru i konsystencji. Obecność lub brak śluzu stwierdza się w ciągu dnia podczas normalnych czynności fizjologicznych. Obserwacje najlepiej zapisywać i zrezygnować w pierwszym miesiącu ze współżycia.

Śluz podczas poszczególnych faz cyklu miesiączkowego zmienia się. Zaraz po okresie śluz występuje w niewielkich ilościach bądź wcale, wtedy kobieta nie jest płodna, a w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka można zaobserwować suchość. Okres płodności rozpoczyna się gdy pojawi się śluz przezroczysty lub czop śluzowy, kobieta będzie wówczas odczuwać wilgotność w okolicach zewnętrznych narządów płciowych.

Śluz płodny, przedowulacyjny może swym wyglądem przypominać surowe białko jaja kurzego, jest przejrzysty, rozciągliwy i daje odczucie wilgotności, śliskość. Taki śluz przedłuża żywotność plemników i pomaga im dostac się do jajowodów. . Nie zawsze najobfitsze wydzielanie przypada na dzień szczytu. Może go poprzedzić nawet do 48 godzin. Jajeczkowanie następuje tuż po szczycie wydzielania śluzu. W ciążę można zajść do trzeciego dnia po szczycie wydzielania. Do następnej miesiączki trwa okres niepłodności. Jeżeli występuje jeszcze wtedy śluz, to jest on lepki, gęsty i nie przepuszcza plemników. Okres zaczyna się 12-16 dnia po szczycie. 

Jak obserwować śluz?

-niewielka ilość śluzu oznacza dni niepłodne, następują zaraz po ustaniu krwawienia.

-śluz białawy i kleisty oznacza że trzeba uważać bo mogą to być dni płodne

-śluz przezroczysty i bardziej płynny(jak białko jajka) oznacza dni płodne

-śluz gęsty, kleisty i matowy oznacza dni przed okresem.  

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY, więc WSPÓŁŻYĆ Z 1 STAŁYM PARTNEREM, o którym wiadomo, że nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Skuteczność metody obserwacji śluzu nie jest duża. Na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż waha się od 15 do 32. Metoda ta jest niezwykle zawodna poza tym niebezpieczna, gdyż nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.  

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA