4.Miesiączka, okres, menstruacja.

Miesiączka, okres, menstruacja to krwawienie miesięczne, pojawiające się cyklicznie u kobiet. Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodej damy, dlatego powinna wiedzieć o niej jak najwięcej. Odpowiednie przygotowanie do tej chwili pozwoli jej uniknąć stresu i nerwów.

 

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się zazwyczaj między 12 a 16 rokiem życia, pod koniec okresu dojrzewania. Wiek ten jednak zaczyna się obniżać, a odpowiedzialna za to jest słabej jakości żywność, zawierająca hormony,  zanieczyszczone środowisko oraz substancje chemiczne przez nas wchłaniane. Wasza waga również ma wpływ na termin pierwszej miesiączki, im jest ona większa tym szybciej on nadejdzie. Obfitość i częstość krwawienia miesiączkowego zależy natomiast od waszych genów.

Krwawienie może zaskoczyć was w różnych miejscach, sytuacjach, podczas  snu, na wakacjach , w parku, w szkole na lekcjach. Przygotowane nie będziecie się obawiać tego dnia. Jeśli więc macie po 11-12 lat obserwujcie zmiany jakie zachodzą w waszym ciele, które staje się coraz bardziej kobiece. Zaokrąglają się biodra i piersi, talia staje się węższa. Pojawia się owłosienie łonowe, pod pachami i na nogach. Zaczyniacie szybciej rosnąć i przybierać na wadze.

Niestety nie da się przewidzieć roku, dnia ani godziny krwawienia.  Jakież to było by cudowne żeby móc się wtedy zaszyć w domu. Nie ma co płakać, pamiętajcie, żeby zawsze trzymać w plecaku „awaryjną” podpaskę na wszelki wypadek.

Typowym objawem rozpoczynającego się cyklu menstruacyjnego jest lekki ucisk lub ból w dole brzucha, kręgosłupa. Istnieje wiele innych objawów np. obrzmiałe pobolewające piersi, jednak przy pierwszej miesiączce rzadko występują, gdyż wasze piersi nie są jeszcze dostatecznie uformowane. Te i inne objawy wysyłane przez ciało nazywamy PMS, czyli Zespolem napięcia przedmiesiączkowego, który opiszemy  w innym artykule.

Pierwsze krwawienie miesiączkowe może mieć różną postać – zarówno dość obfitego krwawienia, jak i plamienia, czyli kilku kropel na bieliźnie. Zawartość krwi w miesiączce może wahać się i wpływać na wygląd plam w zależności od kobiety i dnia krwawienia. Kolor krwawienia miesięcznego jest różny od krwistoczerwonego do brązowego.

Pamietajcie  OD TEGO MOMENTU KAŻDA Z WAS JEST PŁODNA I MOŻE ZAJŚĆ W CIĄŻĘ! 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-01-10 16:11
niesmaila pisze:
wartosciowe informacje
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA