1.Diafragma( błona dopochwowa) i Kapturek naszyjkowy

 

Metoda antykoncepcyjna wykorzystująca błony dopochwowe polega na zatrzymaniu plemników w szyjce macicy. Blony dopochwowe mają średnice od 6 do 9 cm i postać gumowatego krążka bądź stożkowatej, okrągłej wkładki wykonanej z kauczuku, silikonu, którą wsuwa się do pochwy. Utrzymuje się dzięki mięśniom pochwy i jej włożenie  nie jest trudne, wymaga przećwiczenia. Należy udać się do lekarza, aby je dopasował, ponieważ kobieta musi stosować wkładki o właściwym rozmiarze i poinstruował jak je zakładać.

Błony stosuje się tylko i wyłącznie w połączeniu ze środkami plemnikobójczymi, w postaci żelu, pianki, kremu bądź kapsułek antykoncepcyjnych, które kobieta powinna nakładać na środek i na brzegi błony, jeszcze przed jej włożeniem do pochwy. Błona powinna pozostać w pochwie od 6 do 8 godzin po stosunku. tak aby zapewnić środkowi plemnikobójczemu wystarczająco dużo czasu, aby mógł zadziałać. Jeśli pod koniec 6 lub 8 godziny kobieta zamierza odbyć po raz kolejny stosunek , nie trzeba usuwać błony, wystarczy ponownie zastosować środki plemnikobójcze.

Wywołuje czasami zapalenie dróg i pęcherza moczowego u kobiety. Czasami dochodzi do podrażnienia zarówno u kobiety jak i mężczyzny na skutek  środka plemnikobójczego.

Zaletami diafragmy jest to, że nie ingeruje chemicznie w naturalny cykl kobiety. Nie zawiera hormonów, jest niemal obojętna dla zdrowia. Jest stosunkowo tania. Niestety nie jest to idealny środek antykoncepcyjny. Istnieje możliwość odczuwania dyskomfortu, źle "zainstalowana" może być przyczyną otarć i zaburzeń w oddawaniu moczu. 

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, ze nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Skuteczność diafragmy jest różna. Wskaźnik Pearla wynosi 3 u starszej kobiety, która ma doświadczenie w jej stosowaniu, natomiast u młodej kobiety, która dopiero zapoznaje się z tą metodą antykoncepcyjną 10-15. Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 10.

Kapturek naszyjkowy to odmiana diafragmy, jest jednak mniejszy, przez co lepiej dopasowuje się do szyjki macicy. Występuje w różnych rozmiarach. Można go nosić dłużej, do 2 dni, pamiętając, żeby zastosować środki plemnikobójcze przed każdym stosunkiem. Kapturek stanowi osłonę szyjki macicy, diafragma natomiast- błony dopochwowej.

Urządzenia te, o ile zostaną właściwie włożone na miejsce, nie utrudniają seksu i mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Jest to opcja dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej. Kapturka naszyjkowego nie zaleca się kobietom, które już rodziły, ponieważ wskaźnik skuteczności nie jest u nich wysoki. Może być u nich obecna tkanka bliznowata lub nieregularnie ukształtowana szyjka macicy, które utrudniają przyleganie kapturka do szyjki macicy lub pobliskich ścian pochwy. Niektóre kobiety są dobrymi kandydatkami do stosowania kapturka naszyjkowego nawet po porodzie, jednak do ustalenia tego konieczne jest badanie przez doświadczonego lekarza ginekologa.

Jeżeli kapturek naszyjkowy ze środkiem plemnikobójczym są stosowane prawidłowo, w ciążę zajdzie w ciągu roku 9 kobiet, które jeszcze nie rodziły i 26 kobiet, które już mają za sobą poród.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA