3.Gąbka dopochwowa

 

Gąbka dopochwowa to jednokrotnego użytku cylindryczny krążek wykonany z pianki poliuretanowej, nasączonej preparatem plemnikobójczym - nonoksynol-9 lub benzalkonium. Jest okrągły, nie za duży, posiada zagłębienie w części środkowej. Przy brzegach gąbki dopochwowej dołączona jest tasiemka, pozwalająca usunąć ja z pochwy( tak jak sznureczek w tamponie).

Gąbka powinna być zakładana głęboko do pochwy, dokładnie pokrywać wejście do kanału szyjki macicy. Wkładamy ja na krótko przed samym stosunkiem i pozostawiamy na swoim miejscu, przez około 30 godzin. nie można jej usuwać z pochwy przez co najmniej 12-24 godziny po ostatnim kontakcie seksualnym. Przez cały ten czas mamy zapewnianą ochronę antykoncepcyjną, niezależnie od liczby odbytych stosunków płciowych.

Dużym plusem jest to, że metoda ta jest obojętna hormonalnie, można ją stosować nawet podczas miesiączki. Poza tym stosuje się ją tylko wtedy, gdy rzeczywiście ma dojść do stosunku, nie trzeba dodawać środków plemnikobójczych przed każdym zbliżeniem.

Można kupić je bez recepty, a cena jest stosunkowo niska. Niektóre źródła twierdzą, że niszczą drobnoustroje wywołujące choroby przenoszone droga płciową, w tym wirus HIV. Nie jest to jednak potwierdzone i lepiej nie brać tego pod uwagę, tylko przezornie zawsze się zabezpieczać. 

Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, że nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Gąbka dopochwowa nie jest niedostępna na polskim rynku farmaceutycznym.

Skuteczność tej metody jest dosyć niska, wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 6 do 26 Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 6 lub 26. Stosowanie jej bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych nie jest zalecane i zbyt ryzykowne. 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA