Uzależnienie od internetu.

Uzależnienie od Internetu tak zwany siecioholizm oznacza zaburzenia psychiczne, a z racji niewielkiej ilości badań na temat nazywana jest różnorako, na przykład patologiczne Używanie Internetu, Nadużywanie Internetu czy Kompulsywne Używanie Internetu. Można powiedzieć, że większość z nas jest w pewnym stopniu uzależniona i jest to choroba jak każda inna, i jak każda inna trzeba ja leczyć. Nie wierzysz? Według badań jednego ze specjalistów od terapii uzależnień wynika, iż w niektórych państwach liczba uzależnionych od Internetu przewyższa liczbę uzależnionych od narkotyków wytwarzanych z nasion maku, i powinno się to zacząć leczyć. Spójrzmy prawdzie w oczy, kiedy wracasz po lekcjach do domu, jaka jest twoja pierwsza myśl?Przywitać się z rodziną, coś zjeść? A może jednak pierwsze co przychodzi ci do głowy to sprawdzenie wiadomości na fejsie czy NK? Zdziwiony? TAK! To już można podciągnąć pod uzależnienie od Internetu!

Na szczęście zaczęto zwracać na to uwagę... Kilka statystyk jak to z tym korzystaniem z Internetu wygląda u nas:

Badania przeprowadzone w 2000 roku na polskich internautach ukazały, iż 43% użytkowników to osoby w przedziale wiekowym od 18-25 lat, kobiety stanowią 37% spośród ogółu, a co trzeci internauta to mieszkaniec miasta w które liczy powyżej 500 tys. mieszkańców. AŻ 58% badanych przyznało się, że łączy się z Internetem codzienne. Odsetek użytkowników w skali całego świata w Polsce szacuje się na 11%.

Amerykańska psycholog Kimberly Young wyróżniła w swoich badaniach pięć typów uzależnienia od Internetu i komputera:

-erotomanię internetową – oglądanie filmów i zdjęć o charakterze erotycznym i pornograficznym, udzielanie się na forach i czatach;

socjomanię internetową – uzależnienie od spotkań, rozmów i kontaktów poprzez chaty, fora, grupy internetowe. Osoba ta, może wpaść nawet szał, jeśli nie będzie mogła sprawdzić swojej skrzynki e-mail. Z badań wynika ze osoba, która cierpi na socjomanię może wysłać nawet 350 wiadomości i otrzymać 400 wiadomości jednego dnia. Co drugi internauta polski wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości (OBOP 2005), także strzeżmy się...

- uzależnienie od sieci internetowej – uzależnienie od gier hazardowych, sieciowych, aukcji i zakupów przez internet;

przymus pobierania informacji – ciągłe poszukiwanie nowych wiadomości np. w bazach danych;

Jak widać rodzajów uzależnień od sieci może być wiele, ale skąd wiedzieć, że to może dotyczyć właśnie mnie? O tym w następnym artykule.

 

E.P.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA