Gwiezdny piknik na Astro-Festiwalu

Gwiezdny piknik na Astro-Festiwalu

Już 15 czerwca 2013, w Złejwsi Wielkiej, w ramach Astro Festiwalu odbędziemy wspólną podróż do gwiazd i odkryjemy tajemnice rządzące Kosmosem. Gościem honorowym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta i jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w przestrzeń kosmiczną.

Astro Festiwal to nie tylko okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii – zarówno tych dużych, jak i najmłodszych, ale przede wszystkim wyjątkowa propozycja spędzenia sobotniego popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół. Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji – m.in. gry i zabawy dla dzieci i rodzin, prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, cykl prelekcji i wykładów popularno-naukowych, Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych.

 Astro Festiwal to święto fanów astronomii. Cieszy fakt, że po ubiegłorocznej inauguracji mamy jego kontynuację. Po raz drugi rzesze fanów astronomii będą mogły się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji – kosmosie – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W Roku Kopernika zapowiada się niezwykła impreza, która potrwa do późnej nocy, a kto wie czy nawet nie do rana.

Imprezę rozpocznie oficjalne otwarcie Astrobazy w Złejwsi Wielkiej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wójta Gminy Zławieś Wielka Jana Surdykę oraz gen. Mirosława Hermaszewskiego.

Dla dzieci i rodzin przygotowano wiele zabaw i konkursów, które pozwolą spędzić miło czas i przybliżą zagadnienia związane z astronomią – Igrzyska Kopernikańskie czyli różne gry i zabawy, w tym: konkursy plastyczne, astro-sztafeta (bieg połączony z montażem teleskopu) oraz podróż do gwiazd symulatorem lotów kosmicznych. Igrzyskom towarzyszyć będzie rodzinny piknik-jarmark z warsztatami wyrobu i wypieku pierników. Dla młodych widzów przygotowano także doświadczenia fizyczne i chemiczne (nurek Kartezjusza – prawo Pascala i Archimedesa, działo Gaussa, wieża Hanoi, wahadło Newtona).

Miłośnicy Gwiezdnych Wojen odnajdą klimat swojej ulubionej trylogii. Każdy będzie mógł pod okiem mistrzów wziąć udział w zajęciach Akademii Jedi. Będzie można spotkać postacie z filmów Georga Lucasa i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Program jest dedykowany głównie dzieciom (ale oczywiście zapraszamy również dorosłych), przygotowany został przez twórców corocznego ogólnopolskiego zlotu fanów Gwiezdnych Wojen – Star Force.

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Próba zakończy się wykonaniem wspólnego zdjęcia uczestników z wysięgnika wozu strażackiego, a po zmroku podejrzymy planetę Wenus na tle wieczornej zorzy.

Wyjątkową oprawę muzyczną festiwalu zapewnią występy Józefa Eliasza z zespołem (muzyka z Gwiezdnych Wojen) oraz Voices of the Cosmos (aranżacja muzyczno-wizualna). W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje na pokładzie statku kosmicznego ASTROBAZA, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne.

Festiwal zakończy się ogniskiem pod gwiazdami, a jego gościem specjalnym będzie gen. Mirosław Hermaszewski. Nasz gość opowie o swoich kosmicznych doświadczeniach, odpowie na pytania oraz rozda autografy. Jednocześnie dla chętnych odbywać się będą obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą Astrobazy.

Astrofestiwal organizowany jest przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.astro-festiwal.pl/

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA