Co to jest LipDub

LipDup

LipDub jest rodzajem amatorskiego teledysku, w którym występujące osoby poruszają wargami (Lip) do puszczonej z playbacku muzyki (Dub). Termin” lip dubbing” został po raz pierwszy przedstawiony przez Jakoba Lodwicka, założyciela Vimeo (internetowy serwis dający możliwość oglądać i udostępniać pliki filmowe przez użytkowników) , 14 grudnia 2006 roku w wideo o tytule „Lip Dubbing: Endless Dream”.

Autor clipu, w jego opisie napisał: „Spacerowałem słuchając piosenki ze słuchawek i nagrałem siebie śpiewającego tę piosenkę. Po dotarciu do domu, odtworzyłem nagranie w iMovie i dodałem plik MP3 właściwej piosenki, synchronizując go z moim wideo. Czy jest na to nazwa? Jeśli nie, sugeruję ‘lip dubbing’.

Istnieją pewne założenia, które musi spełniać „lip dub, by mógł poszczycić się mianem „dobrego”:

• spontaniczność (rezultat spontanicznego pomysłu zrealizowanego przez grupę) • autentyczność (osoby oraz sytuacje zaprezentowane w filmiku, mają sprawiać wrażenie prawdziwych)

• współuczestnictwo (powstałe wideo ma stanowić wynik współpracy pewnej grupy ludzi)

• zabawa (osoby uczestniczące w kręceniu wideo, mają się przy tym dobrze bawić).

LipDub, jak się okazuje, jest znakomitym i bardzo popularnym obecnie, sposobem promocji szkoły, uczelni, instytucji, czy miasta. Pierwszy, przygotowany przez studentów lipDub, powstał w Niemczech w Hochschule. Polskie uczelnie najwyraźniej nie chcą być gorsze, gdyż większość z nich, i to niekoniecznie tylko z tych większych miast, może pochwalić się swoimi teledyskami.

Czy rzeczywiście LipDub, oprócz świetnej zabawy może spełniać rolę oryginalnego rodzaju promocji jakiegokolwiek miejsca? Z całą pewnością, aby się o tym przekonać, najlepszym sposobem jest obejrzenie kilku filmików.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA