Czechy

Republika Czeska jest państwem śródlądowym czterokrotnie mniejszym od Polski, położonym w Środkowej Europie. Stolicą i jednocześnie największym miastem kraju jest Praga.

Czechy od północnego- wschodu graniczą z Polską, od zachodu i północnego- zachodu z Niemcami, natomiast od południa z Austrią i od południowego- wschodu ze Słowacją. Powierzchnia całkowita kraju równa jest 78 866 km² i zamieszkuje ją ponad 10,5 mln osób. Językiem urzędowym kraju jest czeski. Mieszkańcy tego państwa uznawani są za jedno z najbardziej laickich (świeckich) państw na świecie. Zaledwie 20,6% uznało się siebie za wierzących, 34,2% określiło się mianem niewierzących a 45,2% pytanych nie chciało, bądź nie umiało określić swojego stanowiska w danej kwestii.

Najdłuższą rzeką Czech jest Łaba- 370 km, najwyższym zaś szczytem Śnieżka- 1602 n. p. m.. Średnia długość życia Czechów to 74,7 lat, ale to właśnie oni zajmują drugie miejsce pod względem umieralności na raka w Europie. Do bardziej chlubnych informacji, które należy przypisać właśnie Czechom jest mianowicie ta, że to właśnie Czeski chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe. Wybierając się w podróż do Czech,, tak naprawdę warto przeznaczyć na nią więcej dni, gdyż naprawdę jest, co podziwiać. Same Muzea i Galerie w Pradze godne są uwagi każdego turysty- Muzeum Sztuki, czy Galeria Narodowa lub Muzeum Narodowe.

Czechy mogą się poszczycić całą masą zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do obiektów tych należą m. in. : Zabytkowe centrum Pragi, Zabytkowe centrum miasta Český Krumlov, Zelená Hora - sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana, Kolumna Św. Trójcy w Ołomuńcu. Nepomucena Kutná Hora - Stare Miasto z kościołem, Willa Tugendhatów w Brnie. Wspaniałym zabytkiem jest także Teatr Narodowy w Pradze.

Jednym z nieoficjalnych symboli Czech, jest dzielny wojak Szwejk- fikcyjna postać, znana na całym świecie. Polakom, a przede wszystkim mieszkańcom Warszawy, „pan” ten skojarzy się w pierwszej kolejności z Restauracją, której miano nosi.

A jeśli jesteśmy już przy jedzeniu zobaczmy, co najbardziej smakuje i jakie potrawy są charakterystyczne u naszych sąsiadów. Przede wszystkim, większość z nas kojarzy kuchnię czeską z knedlikami. Podawane one są pokrojone w plasterki, polane sosem, podawane z wieprzowiną i smażoną kapustą (vepřové, knedlíky a zelí).

Jednak nie samymi knedlikami Czesi żyją- za podstawowe danie uznawany jest gulasz oraz pieczeń z polędwicy w śmietanie. Czesi tak naprawdę wykorzystują wszystkie rodzaje mięsa i to pod różnymi postaciami. Nie jest im obca ani wołowina, ani wieprzowina, cielęcina, czy drób. Wszystko doskonale doprawione i pięknie podane, np. kaczka faszerowana, roladki wołowe czy wieprzowe, kurczak smażony, lub pieczony. Ważne miejsce na czeskich stołach zajmują także zupy. Można spotkać wśród nich kartoflankę (bramboracka), zupę czosnkową (česnekačku), flaczki (dršťkovou), zupę gulaszową (gulášovou polévku) czy zupę fasolową (fazolová polévka), zupę z soczewicy (čočková, które doprawiane są śmietana lub zasmażką. Na dnie obiadowe można również spożyć rybę, przeważne w postaci smażonej. Nie należy zapominać również o deserach.

Na praskich ulicach możemy kupić wafle karlowarskie (karlovarské oplatky)- sprzedawane na ciepło. W restauracjach zapewne zaproponowane nam zostaną słynne racuchy (lívance) i naleśniki (palačinky). Czechy są państwem, które turystom oferuje zarówno bogactwo kulturowe, jak i kulinarne, dzięki czemu mamy ochotę powracać do niego wielokrotnie, co polecam czynić przy każdej możliwej sposobności.

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA