Estonia

Estonia

Estonia to kraj siedmiokrotnie mniejszy od Polski, położony w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim, którego stolicą jest Tallin. Estonia od południa graniczy z Łotwą oraz z Rosją od wschodu i Finlandią przez Zatokę Fińską.

Powierzchnia tego, jednego z najmniej zaludnionego kraju w Europie- jedynie 32 osoby/km2, wynosi 45 226 km². Najwyższy szczyt Estonii to Suur Munamägi, 318 m n.p.m., najdłuższa zaś rzeka to Vőhandu, 162 km . Językiem urzędowym jest estoński, podobny do fińskiego. Posiada 14 przypadków, trzy czasy przeszłe, za to brak przyszłego i określenia płci.

Tallin.jpg

Jak się okazuje, kraj ten jest najmniej religijnym na świecie, za to bardzo ciekawym pod wieloma względami. Jakimi? Otóż, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Estończycy posiadają jeden z największych zbiorów pieśni ludowych na świecie ( 133 000 zapisanych).

Na Starym Mieście w Tallinie, natomiast znajduje się najstarsza apteka na świecie, choć większym zaskoczeniem okaże się zapewne fakt, iż to właśnie w tym państwie opracowany został SKYPE.

Co ciekawsze, Estonia to jedyny kraj na świecie, gdzie liczba klientów sieci komórkowych jest większa niż ilość mieszkańców, a palenie w miejscach publicznych jest całkowicie zakazane, zresztą w domu też nie należy do najprostszych, gdyż wszystkie apartamenty wyposażone są w czujniki dymu ;) Innym, bardzo rozsądnym i ważnym przepisem jest -w celu otrzymania prawa jazdy- zdanie egzaminu również zimą…

Estonia, mimo różnych zakazów, czy nakazów to, mimo wszystko, kraj godny odwiedzenia. Będąc w stolicy kraju, nie wypada nie wybrać się do Muzeum Sztuki, czy Muzeum Narodowego. Warte uwagi jest również odwiedzenie Zabytkowego Centrum Tallina, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której swoje miejsce znalazł także Południk Struvego - wpis transgraniczny wraz z Białorusią, Finlandią, Litwą, Łotwą, Mołdową, Norwegią, Rosją, Szwecją i Ukrainą Estończycy nie należą do ludzi otwartych. Nie oczekujmy zatem, entuzjazmu z ich strony i nie dziwmy się, że zachowują w stosunku do nas dystans, czy nie nawiązują kontaktu wzrokowego- takie zachowanie właśnie leży w ich naturze. Typowa rodzina estońska posiada jedno dziecko i kobieta, choć według konstytucji nie jest dyskryminowana, powinna być podporządkowana mężowi. Wybierając się do Estonii, nie nastawiajmy się na smakowanie różnorodnych i wyjątkowych potraw, bowiem, niestety w kraju tym wiele takich nie spotkamy.

kringle.jpg

Jednak nie sądźmy, że nie spróbujemy tu niczego odmiennego od polskiej strawy. Specjałem, którego nie skosztujemy w innej części Starego Kontynentu jest sernik z kminkiem i solą (korp) , albo napój, którego bazą jest młode piwo, miód, śmietana- podawany z dodatkiem białego sera (kahja).

Estończycy nie są zwolennikami owoców ani warzyw. W swojej kuchni wykorzystują za to mięso oraz ryby- dysponując dostępem do Morza Bałtyckiego i Zatoką Fińską, nie powinno to nikogo dziwić. Zaskoczyć niektórych może fakt, że niezbędnym dodatkiem do potraw jest chleb. Estończycy wybierają głównie ten żytni i gruboziarnisty- pszenny.

Mówiąc o głównych daniach- spotkamy tu po prostu wieprzowinę pod różną postacią, w towarzystwie ziemniaków i kapusty. Inna specjalność to „czarny pudding”- kaszanka.

Estończycy nie gardzą również deserami. Na ten posiłek wybierają jabłka, orzechy włoskie i laskowe, a także ciasteczka domowej produkcji spiralnie skręcone cynamonowe, płaskie imbirowe oraz w kształcie dużych ósemek "kringle" z dodatkiem kardamonu- lub inna wersja na odrobinę słodyczy- kasza manna gotowana z sokiem żurawinowym i zalana mlekiem.

Choć, ani propozycja dania głównego, ani deseru nie zachwyca, na szczęście, Estonia oferuje i zaprasza do siebie z różnych innych względów, które warto rozważyć i być może zaplanować wyprawę w te, odlegle dla nas tereny.

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA