Jak powstało kino?

Jak powstało kino?

Kino to sztuka uwieczniona na taśmie filmowej lub  video. Film to gra aktorska połączona z dźwiękiem lub bez.  Kinem nazywamy też budynek w którym odbywają się seanse.

Kino powstało wtedy, gdy stworzono pierwsze aparaty (stetoskop, zoetrop, praksinoskop) do utrwalania scen ruchomych, czyli kinetoskop (zbudował go Thomas Alva Edison) w 1892r, w1886 działający prototyp takiego aparatu wykonał Ottomar Anschütz lub Stanisław Jurkowski (dane z różnych źródeł).

W 1895  r. bracia Auguste i Louis Lumiere skonstruowali kinematograf, wtedy też odbyła się pierwsza publiczna projekcja w paryskim Salonie Indyjskim Grand Cafe -wyświetlono wtedy ”Wyjście robotników z Lumiere w Lyonie”, następnie „ Śniadanie”, „Polewacz polany”, „Wjazd pociągu na stację w  La Ciotat”.

1895 rok uznany jest za początek kina, jednak jak to początki -nie były łatwe. W Paryżu doszło do tragicznego wypadku, w wyniku nieostrożności operatora przenośnego kina nastąpił pożar, zginęło 125 osób.

Na początku tworzono filmy dokumentalne, za pierwszy uznaje się „Polanego ogrodnika” z 1895 r. Dopiero na początku XX wieku tworzono filmy opowiadające jakieś historię, pionierem był Melies Georges („Podróż na księżyc”)wykorzystał on pierwszy raz efekty specjalne i triki.

Przed I wojną światową kinoteatry zatrudniają orkiestry, Pathe zakłada towarzystwo, które nie sprzedaje filmów, a je wypożycza.

Rok 1910 to początek końca anonimowości aktorów i reżyserów.

Polscy pionierzy kina: Prószyński- wynalazca poligrafu, konstruktor kamery i projektora, filmował krótkie sceny z życia codziennego Warszawy; Matuszewski, operator firmy Lumiere-tworzył filmy dokumentalne; Sterewicz, twórca pierwszego filmu lalkowego na świecie z animacją podklatkową

W 1922 roku opatentowano metodę zapisu dźwięku na taśmie, co spowodowało, że powstał pierwszy film z dźwiękiem „Śpiewak jazzbandu”(6 października 1927r.).

Technikę dźwiękową chętnie wykorzystał Walt Disney, który wyreżyserował pierwszy animowany film w 1928 roku pod tytułem : „Parowiec Willie”.

Kino dzisiaj ma w sobie już wszystko od wspaniałej gry aktorskiej ,po niesamowite efekty specjalne (z wykorzystaniem zaawansowanych technik animacji komputerowej).

„Toy Story” to pierwszy w całości wykonany przy pomocy techniki komputerowej film animowany (Lasseter, 1995).

 

O kinie można by pisać dużo więcej, jeśli jesteście zainteresowani tą tematyką w bibliotekach jest masa książek opisujących tą tematykę. Serdecznie polecam.

S.K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA