Dzień Zaduszny.

Dzień Zaduszny tzw. Zaduszki są obchodzone w polskim kościele 2 listopada, po dniu Wszystkich świętych. Święto to, zrodziło się jako współczesny odpowiednik Dziadów. 

Tego dnia wierni gromadzą się na cmentarza, podobnie jak we Wszystkich Świętych i modlą się za duszę tych zmarłych którzy mogą przebywać w czyśćcu , aby dostąpili zbawienia. Na grobach zapalamy świecę,jest to zwyczaj zaczerpnięty z pogaństwa gdzie wcześniej na mogiłach palono ogniska aby dusze zmarłych mogły się ogrzać. Dawniej wierzono, że nie należy tego dnia używać ostrych narzędzi aby nie skaleczyć duszy odwiedzających dom. Obawiano się również, żeby dusz nie zdeptać czy w inny sposób znieważyć, więc nie wolno było klepać masła, deptanie kapusty a nawet splunąć bądź wylewać pomyj. Obchody chrześcijańskie zapoczątkowały się w 998 roku jako przeciwwaga dla pogańskich zwyczajów czczenia zmarłych. W 14 wieku zaczęto praktykować pochody na cmentarz do czterech stacji gdzie odprawiano modlitwy i śpiewano pieśni żałobne. W Polsce Dzień Zaduszny zagościł 12 wieku, a w 15 znany był już na cały kraj. 

 Ten dzień jest przede wszystkim dniem zadumy i modlitwy o duszę tych którzy doszli. Nie jest tak pogodnym świętem jak jego zachodni odpowiednik Halloween przypadający na 31 listopada.


Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA