Prawosławna wielkanoc

Prawosławna wielkanoc

Zdecydowana większość nas, już dawno zdążyła zapomnieć, śnieżnych i zimnych , tegorocznych Świętach Wielkanocnych. Teraz raczy się kolejnym odpoczynkiem, korzystając z długiego majowego weekendu. Jest jednak, wśród nas, grupa ludzi, która Wielkanoc ma dopiero przed sobą. Na myśli mam, wyznawców religii prawosławnej.

Pascha, bo tak inaczej nazywa się prawosławna Wielkanoc, przypada w tym roku 5 i 6 maja, a jej obchody różnią się od tych, związanych ze świętami katolickimi w sposób nieznaczny. Wyznawcy prawosławia, świętowanie także poprzedzają czterdziestodniowym postem, podczas gdy Wielki Tydzień odgrywa zasadniczą rolę.

W czasie tych dni, a przede wszystkim czwartku, piątku i soboty, należy przygotować się do tego okresu szczególnie, zarówno pod względem duchowym, jak i religijnym. Prawosławni chrześcijanie przestrzegają wtedy naprawdę bardzo ścisłego postu. Wystrzegają się , nie tylko, rzecz jasna, mięs, ale i ryb. Ich podstawowe dania powinny się składać z chleba, warzyw, wody, czy kompotu.

W Wielką Sobotę- podobnie jak u katolików- odbywa się święcenie pokarmów. Różnice polegają na tym, iż katolicy do swoich koszyczków wkładają symboliczne ilości najważniejszych pokarmów. Kosze- bo właśnie tak należy nazwać święconki prawosławnych- są znacznie bardziej obfite. Wyznawcy tej religii umieszczają w nich wszystko, co zamierzają potem spożywać. Święcenie pokarmów bardzo często odbywa się poza granicami cerkwi. Dotyczy to, przede wszystkim, mieszkańców mniejszych miejscowości, czy wsi. Wtedy przywożą swoje koszyki do jednego z domów, lub spotykają się przy przydrożnych krzyżach, następnie przyjeżdża pop- prawosławny duchowny- i błogosławi pokarmy. W niedzielny poranek w cerkwiach dobiegają końca kilkugodzinne jutrznie(nabożeństwa połączone z czuwaniem i procesjami wokół świątyni). Po słowach duchownego: „Chrystos Woskres”, co oznacza „Chrystus Zmartwychwstał”, bliscy składają sobie życzenia i wracają do domów, by spożyć Wielkanocne śniadanie. Po bardzo długim poście- dla niektórych nawet wielotygodniowym i wykluczającym z jadłospisu mięso i inne smakołyki, których postanowiliśmy się wyrzec- śniadanie to, jest pierwszym, od dawna, obfitym posiłkiem. Z tego pewnie też powodu, odbywa się tak wcześnie rano i nikt z nim nie zwleka Charakterystyczną potrawą, która obowiązkowo musi znaleźć się na stole wyznawców prawosławia jest Pascha. Jest to deser przygotowywany na zimno z bardzo tłustego sera z dodatkiem, na przykład, bakalii. „Święto Świąt”, właśnie tak prawosławni nazywają Paschę. Dzieje się tak, gdyż stanowi ona, w ich kalendarzu liturgicznym , najważniejsze święto.

D.K.

Pascha Wielkanocna.jpg

glowne3029.jpg

uroczystości Paschalne.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA